Jag tänkte att det kunde vara nice med en liten story så här en tisdag några veckor före jul. Historien handlar om en kvinna vid namn Kimberly. Den handlar också om en bil av märket Mercedes Benz med registreringsnummer SKG556. Denna bil sålde Kimberly, innan hon ens ägde den!
Det var en gång en kvinna som hette Kimberly. Denna kvinna heter fortfarande Kimberly så ingen misstar sig på det. Kimberly sålde en bil till en kvinna i Mölndal. Summan för bilen var 20 000:-, en summa som Kimberly fick in på Swish den 13 januari.
Här hade vi kunnat avsluta storyn kvickt och lätt genom att skriva ”och sen levererade Kimberly bilen till kvinnan. Snipp, snapp, snut så var sagan slut”. Men nu pratar vi ju om Kimberly så riktigt så enkelt är det inte. För Kimberly levererade givetvis aldrig bilen till kvinnan. Detta slutade därför med att kvinnan drog Kimberly inför rätta i en tvistedom, en förhandling som Kimberly fullkomligt struntade i att dyka upp på och därför blev dömd i sin frånvaro att betala tillbaka de 20 000 kronorna till kvinnan. Huruvida hon betalat eller inte förtäljer inte historien men om jag ska gissa så har kvinnan inte sett röken av dessa pengar tyvärr. Men domen kan ni hitta här:
Ok, så långt ändå inget överraskande. Vi vet ju vid detta laget vad Kimberly går för. Men här kommer lite rolig info som lite extramaterial.
Som jag skrev och som ni kan se i domen så fick hon alltså kvinnan att swisha den 13 januari 2021. Men om man kollar historiken på bilen så var det en man från Skutskär som ägde bilen vid det tillfället. Jag kommer ge er länken till dessa uppgifter så kan ni själva se ägarhistoriken. Men i alla fall. Den 13 januari 2021 var det en man från Skutskär som ägde bilen som Kimberly sålde till en annan kvinna för 20 000:-
Denna bilen bytte sedan ägare hela tre gånger innan den slutligen hamnade i Kimberlys händer.
Jag ska dock tillägga att en av ägarna före Kimberly heter Schilcher i efternamn, ett efternamn som även Kimberly har haft tidigare i sitt liv och det är ju inget vanligt efternamn direkt. Dock mellanlandade bilen bara där då den personen bara ägde bilen i en vecka, från 28 januari 2021 till 7 februari 2021. Bilen kom inte i Kimberlys ägo förrän 23 februari 2021, nästan 1,5 månad efter att hon mottagit pengar för att ha sålt bilen.
Nedan hittar ni länken till historiken för bilen:
Det var dagens Kimberly. Vi får se om det blir någon J & Q senare idag eller om de har vett att hålla sig borta. Nu ska jag ut i den riktiga världen och träffa en gammal vän som råkar vara i närheten.
2021-02-13 Annons utlagd på Blocket av Peter. Ny annons 2021-02-26, även det är undertecknad Peter. Har printscreen på annonserna om du vill ha.
Ja tack. Du kan maila det till Trollbloggen.se@gmail.com
Är det ens lagligt att sälja en bil du inte äger? Det kan väl aldrig ses som en giltig juridisk handling?
Kan jag inte tänka mig 🤔
Men jag vet inte om hon känner personen som stod som ägare så de kanske har sagt att det är ok för henne att lägga ut den
Hon känner två av personerna.