Trollbloggen.se
Meny
  • Hem
  • Blogginlägg
    • Bedragare
    • Drama
    • Tiggtok
    • Pedofiler
    • Varning
    • Gästinlägg
    • Handbok för tiggeri online
    • Alec Danes
    • Anders Eriksson
    • Angelica Nykvist (Hailey Blomquist)
    • Emelie Bumbi
    • Family United
    • Jojo & Qenan
    • Kimberly Skoglund
    • Max
    • MEWarrior
    • Rädda Filippa
    • Sabina ”Sabinos” Lindskog
    • Sofia ”Fiad” Eriksson
  • Om oss
  • Kontakt
Meny

Hon utförde inte bedrägeriet ensam

Publicerad den 2022-10-072022-10-07 av admin
Följ mig på sociala medier

När vi nu ändå kommit in på ämnet Malin och bedrägeri så vill jag skicka ut en liten påminnelse om hur skrupelfri hon verkligen var (och förmodligen då fortfarande är). Hon hade inga begränsningar och tog till och med emot 100 000:- från Ellas Hjältar. Pengar som fortfarande, över 3,5 år senare, inte heller betalats tillbaka. 

Tänk så mycket gott de pengarna kunde gått till och istället finansierar de nu Malins personliga märkesinköp istället.

Men vi ska inte glömma bort att hon inte var ensam om bedrägeriet. Till sin hjälp hade hon Fredrik Marthell, snubben som även är far till barn nummer tre. Marthell erkänner dessutom att det var han som startade bedräge… ”insamlingen”. Vilken clown!

Denna tomten är inte direkt någon mönsterförälder själv… Han har en son sedan tidigare som blivit familjehemsplacerad. Inte helt förvånande med tanke på vem hans far är.

Vi vet ju redan att lagen inte är något Fredrik bryr sig om med tanke på bedräge… ”insamlingen”. Så givetvis tog han lagen i egna händer och ”räddade” pojken från familjehemmet. Det dök även upp en film på sociala medier på en förtvivlad son när polisen gjorde sitt jobb och skulle hämta tillbaka honom till familjehemmet. En film som jag absolut inte kommer visa här av respekt för pojken då den är djupt integritetskränkande och borde gett Fredrik ett straff enbart för att ha filmat och spridit den. 

Filmat ja. Det var Fredrik själv som filmade. Så istället för att stötta sin son och lugna ner honom valde han istället att ta upp telefonen och filma allt. Vilken förälder gör så? Nä, i fortsättningen är han inte värd att kallas förälder utan får degraderas till spermadonator. 

Men som nästan alltid så kom lagen ikapp honom. Hårdare straff är ju en allmän önskan för alla brott där barn blivit inblandade och lidande, men han blev åtminstone dömd. Dock tyckte inte hovrätten att sonen var värd något skadestånd och inte var han värd någon sekretess heller. Finns alltid mer att önska från domstolarna tyvärr. 

Kristianstadsbladet skrev även en artikel om hans påhitt.

Kristianstadsbladet.se

Nedan ser ni tingsrättsdomen och om ni klickar på länken nedanför bilderna så hittar ni Både hovrättens och tingsrättens domar i sin helhet i ett och samma dokument.

Klicka här för tingsrätts- och hovrättsdom

 

 

 

 

 

Och det är ju inte direkt så att han är helt laglydig nu heller. Men han verkar ju åtminstone inte varken lurat folk eller kidnappat barn denna gången.

Ja, Malin och Fredrik verkar ju passa rätt bra ihop. Båda verkar tycka det är ok att lura godtrogna människor, båda verkar tycka det är ok att utsätta sina barn för fara och obehag för att få uppmärksamhet och båda verkar tycka att om det inte blir som man tänkt med första barnet (-en) så skaffar man helt enkelt fler. Vilka stjärnor!

See you soon...

Share on Social Media
x facebook pinterest emailwhatsapptelegram

Relaterade

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

oktober 2022
M T O T F L S
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
« sep   nov »

Senaste inläggen

  • Att driva ett förtalsmål civilrättsligt

    Att driva ett förtalsmål civilrättsligt

    december 2, 2025
  • En passande video

    En passande video

    november 10, 2025
  • Live 251107

    Live 251107

    november 8, 2025
  • Gårdagens live

    Gårdagens live

    november 8, 2025
  • Anmälan - äkta eller fejk?

    Anmälan - äkta eller fejk?

    november 7, 2025

"Man may have discovered fire, but women discovered how to play with it"

- Carrie Bradshaw, Sex and the city S02E11 -

Utgivningsbevisnummer: 2019-062


Ansvarig utgivare: Amy Ljunggren

©2025 Trollbloggen.se