Först vill jag börja med att dela med mig av en kommentar som kom in häromdagen. Kommentaren är definitivt skriven av samma person som skriver lite då och då här inne men eftersom personen i fråga gömmer sig bakom falsk e-mail och VPN så är det inte heller någon jag tar på allvar. Att kritisera mig och min blogg men inte våga stå för vem man själv är, nä då är det inte värt det. Men jag kände ändå att ni skulle få se vad det stod för tydligen hyser denna personen agg mot fler än bara mot mig.
Personen i fråga tycks också ha missat att jag skriver om både tiggare, bedragare och folk som är allmänt skeva. Angelica passar in på alla tre. Imponerande är det också att personen har lyckats gå en juristutbildning på en skola där juridikprogrammet inte ens erbjuds.
Men åter till Angelica då. En av hennes 3 prenumeranter har dessvärre fått uppleva den riktiga Angelica. På sin sida har hon lagt upp följande video:
Jag fick veta att personen hade frågat om att få bli modd även på Angelicas andra konto eftersom det var det hon hade lovat när hon lockade folk till att bli prenumeranter. Angelica drog då igång en hel utläggning om hur den första prenumeranten tydligen hade varit på någon annans sida (inte ens mitt namn utan någon helt annan person) och därför inte var pålitlig och för de andra två prenumerationerna hade hon inte fått några pengar så hon påstod att dessa personer ljög om att de skulle ha prenumererat.
Givetvis reagerade ”JustSara” på att bli anklagad för att vara lögnare och sa att hon kunde visa bevis på att hon betalat. Angelica valde att kontra med att det beviset kunde gälla prenumeration på vem som helst. Hon fortsatte alltså att kalla personen för lögnare sedan blockade hon den stackars prenumeranten.
Personen valde då att lägga upp videon ni ser ovan för att bevisa att hon faktiskt betalat och var aktiv prenumerant på Angelica. Angelica valde då att blocka personen även från det konto där personen betalat för en prenumeration.
Samtidigt så fortsätter hon att säga till folk att de ska prenumerera på henne, något jag starkt avråder ifrån med tanke på att ni nu sett hur hon behandlar sina prenumeranter.
Och hon är lika trevlig som vanligt i sina lives. Personen här var bara orolig för hennes hund vilket man faktiskt kan förstå när man ser hur hon beter sig, lyssnar på vad hon berättar och hör hur hon pratar till sin far.
Och innan jag hann posta detta inlägget hade hon ytterligare en live som bara ytterligare bekräftar hennes beteende mot andra. Att önska andra olycka känns enormt ofräscht och hon gör det dessutom var och varannan gång.
Här nedan kan ni se liven i sin helhet. Kika på den och berätta gärna era tankar och vad ni tror om hennes historia om telefon, mediciner och påstådd utpressning.


Men herregud… den där ”stalking” är säkert själv en bedragare eller vän/anhörig till någon bedragare.
Vågar inte ens gå ut med en riktig mail eller namn🤦🏼♀️
Och Angelica… vart ska man ens börja?
Hon är verkligen sjuk. Men inte på det sättet hon själv tror hon är sjuk.
Och så hennes alla historier bl.a:
Hunden är sjuk/har ingen mat.
Hon har inga mediciner.
Och nu senast utpressad på en telefon värd 13.000.
Jag är mest nyfiken på hur hon hade råd med en telefon för 13.000?
Och vad jag förstod det som så var den dessutom oanvänd🤦🏼♀️
Hon har inte råd med sina mediciner påstår hon, men har en telefon värd 13.000 som ligger och ”skräpar”.
Sen förstår jag inte riktigt heller hur människorna som utpressade henne visste att hon hade den telefonen?
Ska man hitta på rövarhistorier så får man nog hitta på liiite mer troliga historier.
Tänkte på i videon där hon ska visa Felicia som kom upp i hennes live att hon visst har mat till Timmie så säger Angelica ”vart är han?”
Han hade säkert sprungit och gömt sig med tanke på hur hon gapade och skrek.
Stackars hund.
Var det hennes pappa hon skrek Håll käften till i samma live?
Fattar inte hur hon tror hennes snyfthistorier håller när hon andra sekunden visar sitt riktiga otrevliga jag. Skriker, gapar, svär och hotar.
Bästa kommentaren var ” jag köpte den för 13.000 till att ha och sälja OM jag behöver pengar” det är är logik på hög nivå… med hög menar jag de piller hon knaprar över sin dosering…. Finns inte en Vc som skulle neka att göra en ny förskrivning om du kommer med polisanmälan… om det inte är så att du kört det tricket innan…. För påverkad är hon
OMG!! 1. Hon säger att hon inte kan göra något på hela sommaren, så är det när man inte har inkomst OCH alla andra somrar jag sett henne har hon inte inte gjort något, hon sitter och bölar på lives och i videos, det är det hon gör.
2. Att hota eller insinuera att man inte ska vakna upp nästa morgon är det lägsta av lägsta, det är inte tittarnas ansvar att se till så hon har pengar till medicin, cigg och nöje😡
3. Att hon ens kan med att säga att andra ljuger för att få pengar på TikTok är extremt roligt, som man känner sig själv känner man andra.
Jag är 100% säker på att denna människa ljuger om det mesta, pengarna räcker helt enkelt inte , hon röker, cigg kostar i dag runt 80-90kr och hon röker 1 pkt/dag vilket blir ca 2500kr/månad, hon har inte hög sjukpenning eftersom hon aldrig arbetat,hon har inte råd med att röka!
Jag önskar och hoppas att det ska bli 0 tolerans på sociala medier att tigga, jag är så trött på dessa lögnare som är som parasiter på andra människor.
Hade det hänt en gång att hon hade problem med pengar hade jag inte reagerat men det har hållit på i flera ÅR!!
Exakt samma gnäll om samma saker i år, det är helt otroligt!!!!
Man måste ju ändå någonstans tycka synd om alla dessa” tiggare
De är extremt otursdrabbade och precis allt de gör el tar i är någon annans fel . De har blivit kastad under bussen av Försäkringskassan, sociala , fd vänner och tom familjen deras .De har alltid gjort rätt och riktigt men någon annan har gjort fel så de har inte fått de pengar ,blivit vräkta mm helt uran orsak . Alla bara jäklas med dem när de följt alla krav som ställs på dem för att få pengar när man inte försörjer sig själv .
Haha snälla säg inte att du missade att hon visade upp brösten i live och sa att man kunde köpa camtjänster av henne på messanger då skulle hon visa allt tydligen och göra en show😂
Jo jag såg. Jag försöker fortfarande återhämta mig efter traumat den videon orsakade mig
Älskade att personen som Kalmar sig stalker skryter med sin påstådda juridik utbildning men inte ens tar sig tiden och ta reda på en skola som faktiskt erbjuder utbildningen. Vem sjutton kommer ens på att man ska hävda man läst juridik på KTH? 🤣 Det var lite humor iaf.
Angående våran ”kära” angelica så är väl allt som vanligt, elak som fan med sitt vanliga flopp till filter (varför inte bara ta en dusch och kleta på lite mascara och läppstift)? Sen att hon drunknar i den största offerkoftan jag någonsin skådat, är uppenbart påverkad I dom flesta av sina lives & att hon ljuger mer än dom flesta. Så trött på alla satans tiggare som inte har någon form av självinsikt för fem öre. Kan dom alla inte bara göra oss andra en tjänst och tagga från sociala medier och nätet generellt och aldrig komma tillbaka igen??! Men så bra ska vi väl inte få det kan jag gissa, tyvärr!
För övrigt så får hon väl ingen hjälp av vården för att dom anser väl som många av oss andra att hon inte har alla dom problem som hon konstant påstår sig att ha. Men frågar man henne så är det ju absolut inte så såklart.
Vården ser garanterat som alla andra att hon är en aktiv missbrukare. Och då får man problem med att få recept för dom kommer alltid utgå att hon ljuger och manipulerar och speciellt som dom aldrig kan bekräfta dom symtom som hon konstant klagar över.
Hon kanske borde satsa på en behandling eller något istället för att terrorisera vården som redan är överbelastad. & låta folk som har problem på riktigt få den uppmärksamheten och hjälpen. Fel är det ju iofs på henne, men skulle säga det mesta är psykiska bekymmer. Men angelica har ju iofs olika diagnoser varje dag, frågar man henne så har hon säkerligen minst 20 diagnoser, dom flesta som hon har diagnostiserat sig själv med. 🤷♀️
Ha ha, hon kan få ett gäng av mina diagnoser 😂😂 ps… jag har riktiga diagnoser satta av specialistläkare 😂😂
Ojojoj vilka krokodiltårar det var nyss i liven. (Utan en enda tår som rann)
Hon sa att hundmaten var slut. Vad får Timmie då undrar jag?
Och sen kom det in folk som sa att hon är känd för att tigga och lura folk på pengar. Då sluta hon ”gråta” och visa sin riktiga sida och började gapa och skrika ”Jag hoppas att allt elakt ni skriver händer er själva och att ni får diabetes och mina kramper så ska ni se hur roligt det är!”
Och så skrek hon Håll käften och sen avslutades liven.
Det var iaf en stackare som gick på hennes teater som skulle handla åt henne i eftermiddag.
Jag tror att den där Milli, eller vad hon hette, som skulle handla till henne bara lurades haha. Med tanke på att hon kallade henne Angelica visade att hon varit med ett tag och visste hennes namn hon hade först och vad hon går för. Gissar att hon bara jävlades lite. Jag hoppas det iaf, så att det inte verkligen är nån stackare som handlar till henne.
Jaa sant! Tänkte inte på att folk som är nya inte vet att hon heter Angelica.
Hon hade live igen nyss men jag hann bara se dom typ 5 sista minuterna.
Då satt hon och grät och såg påverkad ut.
Hon sa att ”vi” blandat in myndigheterna och att hon tack vare det inte får sina mediciner?
Jag missade som sagt mycket så förstod inte riktigt vad som hade hänt.
Men hon sa , som så många gånger förut, att hon inte kommer ha live eller lägga upp videos på tiktok på flera månader.
Kollade en stund på hennes live imorse.
Herregud säger jag bara… Hon är sån fruktansvärt elak och otrevlig människa!
Hon hade taggarna utåt hela tiden mot tittarna även när dom bara ställde vanliga frågor.
Innan liven avslutades så tror jag att hon pratade om dig då hon nämnde blogg.
(Jag tittade till och från så missade lite)
Hon gick verkligen på personangrepp och hon är den SISTA som ska prata om andras utseende.
Du är vacker! (OCH framgångsrik plus har en familj❤️)
Tror helt ärligt att hon är väldigt avundsjuk på dig.
Hon själv sitter med glappande filter på sig i en offerkofta i storlek XXXL och är eländig.
Hon tycker väldigt synd om sig själv, och istället för att ta tag i sig själv så förväntar hon sig att andra ska betala för henne. (Troligtvis inte till psykologbesök, hundmat , mat etc utan hennes missbruk och säkerligen cigg. Bara den stunden nu jag tittade på liven så tände hon minst 6 stycken cigg. Inomhus. Fräscht… kan ju bara tänka mig hur hennes stackars hund luktar.)
Men ååååh, lyckades jag missa ännu en live? 😭
Har hon inaktiverat sina konton eller är jag blockad?
Hon har nog inaktiverat kontona
Hoppas att folk anmäler henne till länsstyrelsen hon ska ha djurförbud och att hon ännu inte fått det med tanke på veterinären tidigare sägande när hon var tvungen avliva.
Hur är inte det att ge hunden choklad onödigt lidande och dessutom kan kosta henne mer pengar som hon inte har.Länstyerelsen borde ge båda hennes pappa och hon djurförbud så länge dom är i detta tillstånd.
Kan man inte förstå att en sån simple sak som choklad är farligt och dessutom inte bra för hundens tänder och det räcker bara ge en marabou bit till en sån liten hund så kan den bli dålig i en vecka
Haha blir du så kränkt att du måste lägga upp bilder på kommentaren bara för att att skriva att den här personen har skrivit förr och hyser agg mot dig? För nej, jag har aldrig skrivit till dig förr! Du kanske inte ska ge dig på att skriva sånt när du hängde ut fel tjej när du publicerade IP-adressen i ett inlägg, något du också borde veta om är ett brott enligt svensk lag! Kunde inte du den?
Men du visar åter igen att du är allt det jag skrev om dig, för du är så himla rädd för att folk ska se igenom dig precis på samma sätt som jag och många andra redan har! För du väljer att radera min första kommentar, som inte var mer än konstruktiv där jag sökte svar. Men det blev visst lite jobbigt för dig.. precis på samma sätt som det blev jobbigt nu eftersom du inte vågar besvara frågorna utan du kör med gaslighting och härskarteknik! Du använder din blogg till att manipulera andra, fräscht! Var det allt jag skrev om PRV som blev jobbigt?
Vet inte varför du påstår att jag har raderat kommentarer från dig. Enda kommentar jag raderade (vet inte om det var du det också) var den där man nämnde min dotter.
Du har gjort dina åsikter om mig och bloggen väldigt tydliga och du har framfört ditt budskap. Tycker inte det är ett dugg jobbigt att du skrev om PRV, däremot verkar det vara jobbigt för dig att jag fortsätter skriva inlägg eftersom du återkommer gång efter annan och bara upprepar dig.
En sak till, du skriver först att du aldrig skrivit till mig och sedan säger du att jag har raderat tidigare kommentar. Hur ska du ha det, hade du skrivit eller inte?
Nu får du uppdatera lite 😁✌️