Det kan ju förklara den långvariga tystnaden. Hon har helt enkelt varit upptagen med att packa och flytta. Inflyttningsdatum var 1 december så hon borde ha hunnit boa in sig nu.
Hon har inte flyttat jättelångt men åtminstone till en annan ort och förhoppningsvis hjälper det henne att komma ifrån allt dåligt och hjälper henne att starta om.
Nånting jag kommer att tänka på är att det kostar pengar att flytta. Hur man än vänder och vrider på det så kostar det pengar att flytta. För om man som hon, flyttar från hyresrätt till hyresrätt så behöver ju hyran för båda bostäderna överlappa åtminstone i någon vecka. Och för någon som påstår att de aldrig har några pengar, inte ens till mat, så är detta ju en kostnad man inte klarar av. Sen kostar det med flytthjälp. Sist jag kollade så var hon inte Pippi Långstrump och kan därför omöjligt, helt på egen hand, flytta på de möbler hon har. Hon har själv sagt att hon inte har några vänner alls så i så fall har hon behövt anlita flytthjälp.
Så vad innebär detta? Jo, antingen har hon vänner ändå, trots att hon sagt att hon inte har några, och dessa har hjälp henne med flytten. Detta hade ju varit det ultimata för ingen ska behöva känna sig helt ensam utan vänner. Att ljuga om att man inte har några vänner är visserligen inte bra och man kan fråga sig varför någon gör så, men det är ändå milt i jämförelse med alternativet.
Vad är då andra alternativet? Jo att hon faktiskt har pengar till att anlita flytthjälp. Detta innebär i så fall att hon suttit och ljugit för folk och bett om pengar när hon redan hade. Det är riktigt illa och ja, det är bedrägligt beteende för hon har ju ljugit för att få pengar. Vi får helt enkelt hoppas att hon ljög om vänner och inte pengar.
Vi får se om hon återkommer till Tiktok också men kanske i något lugnare form. Det går ju faktiskt att ha trevliga lives utan att man måste beklaga sig över sin livshistoria, prata skit om folk, skrika och svära, vara rasistisk, tigga osv. Man kan också gå live utan att vara påverkad av några substanser. Kanske blir detta en nystart för henne. Kanske har hon äntligen hamnat i ett område med bra grannar och ett lugn som gör att hon själv kan bli harmonisk.
Jag lägger in en video från april 2024 här på hur paranoid och verklighetsfrånvänd hon har varit tidigare med en förhoppning om att hon i framtiden gör lite roliga videor istället.
Som du skriver så hoppas jag hon får det lugnare nu när hon flyttat.
Det är svindyrt att flytta. När jag flyttade så kostade allt sammanlagt 2000 kr. Då räknas flyttkartongerna, släp, bränsle och mat till alla som hjälpte till. Jag flyttade 1,3 mil
Sen tror jag hon ljuger om vänner. På ett sätt hoppas jag att hon gör det för ingen förtjänar att vara ensam oavsett hur personen är i sig själv
Hon har inkomst annars hade hon aldrig fått en ny lägenhet. Lögnerna om att pengar inte finns är att hon lever över sina tillgångar och lägger på skit som gör henne påverkad
Snart kommer det säkert en tiggarlajv att hon är stort behov av pengar för hon måste betala flytten eller nåt annat.
Hoppas hon inte får ett öre
Asså denna människa 🥴Jag hoppas som du att hon mår bättre nu! Har hon haft nån live nu eller hur vet du att hon är tillbaka?
Nej hennes konto är tomt. Det är aktiverat men det finns inga videor eller något sånt. Så tillbaka är hon ju inte i den mån att hon börjat lajva eller lagt upp videor eller så.
Hoppas denna människa tar tag i sitt liv , & hoppas verkligen hon kommer i från sitt gamla skit
Förhoppnings vis men hon har levt detta liv i många år och fått chanser ….
Trist att säga men ” arvet” säger ju ochså en del hur man lär sig hemifrån hur man ska bete sig och leva som vuxen .
Förutsättningarna lade säkert grunden
Om man har tex hjälp från soc el sociala insatser kan soc gå in och betala flytthjälp ( flytt firma) det har nämligen Soc hjälpt min syrra med ett par ggr . Hon är missbrukare och beter sig illa var hon än bor och blir vräkt. Men nya bostäder fixar Soc åt henne fast hon tom har förstört inne i bostäderna . Har noll kontakt m henne eftersom jag valde att klippa denna pga alla lögner , hitte på diagnoser, och skitsnack när hon insåg att pengar får hon inte av mig, inte en krona . Nu bor hon hos någon ” likvärdig individ ….
Man måste vara iskall tyvärr för att inte själv bli indragen i skiten som våran mamma tyvärr hon lurat på 10 000 tals kronor .
Då kan det ju vara så att hon fått flytthjälp den vägen. Men då kommer vi till problemet med att hon ljugit om att hon inte får hjälp från soc. Men, men. Kan hon få ordning på sitt liv och fortsätta framåt på en bättre bana så får vi lämna det bakom oss. Absolut inte glömma bort det dock men lägga det vilande om hon nu kan påbörja ett bättre liv.
Som du skriver så är det dyrt att flytta och här där jag bor som har hyresrätt.så är det minst 3 månader uppsägning tid och man måste även betala för den 4de månaden allså säger du upp din i augusti så måste man betala även för december. Och sen även för den nya hyreslägheten.
Dock undrar man ju hur hon har haft råd med allt det här bor hon med sin pappa nu? Hade hon pengar kvar efter från sin mammas bortgång fast hon sa dom var slut. Eller kan det vara så hon faktiskt fick hjälp från den nya kommunen?
Många frågor som ställs i huvudet, men tanken på att hon har kommit tbx på tiktok så måste det betyda att hon stått för allt själv och nu har slut pengar.och då kan man ju undra hur mycket sparande har hon haft sen tidigare?
3-månaders uppsägningstid är ju bara om man inte hittar någon annan hyresgäst innan dess. Det kan ju finnas någon som tagit över hennes lägenhet. Verkar vara ont om lägenheter där så det kan ju ha varit kö. Och då behöver hon ju inte ligga ute med en massa pengar heller.
Fast någon i familjen har väl förmodligen hjälp? Pappa eller syskon.
Går ju fast hon varken har vänner eller pengar
Hennes pappa kan inte ha hjälpt rent fysiskt. Men möjligtvis hennes bror kanske