Lyssnar i detta nu på Saga och Veronicas live. Liven skulle egentligen handla om insamlingar på Tiktok i allmänhet men kom snabbt in på personen som kallar sig för MEWarrior på Tiktok.
Denna person är en kvinna från Skåne som har ME. Men förutom detta så är hon tyvärr som vilken annan tiggare som helst. Och nu har hon då satt upp en insamling till viktnedgångssprutor (diabetesmedicin) för att kunna gå ner i vikt. Problemet här är att hon har inget läkarutlåtande på att hon behöver dessa sprutor och vet därför inte ens om hon kommer att få dessa utskrivna.
Huvudproblemen med denna kvinna är väl egentligen följande:
- Hon vill ta medicin som är avsett för diabetiker och som det redan är hög brist på och där diabetiker redan blir utan.
- Hon vill dessutom att andra ska bekosta medicin hon inte har rätt till och hon har startat en insamling till medicinkostnader hon inte ens vet att hon kommer att ha
Ett annat problem är att hon vill inte själv ”jobba” för viktminskningen. Hon vill kunna ta dessa sprutor och fortsätta livet som vanligt, d.v.s. ligga i sängen och äta godsaker, kakor, godis, skräpmat osv.
Det finns rätt mycket kring denna kvinna som man känner igen från andra tiggare. Man tar inte till sig vad andra säger om tips och råd. Alla andra har fel, ingen kan känna likadant som dom för dom är unika. Varenda läkare i landet har fel trots att de är utbildade inom medicin vilket inte personen ifråga är. Ja ni förstår grejen, ni har ju sett den förr, bl.a. hos både Alec och Angelica. Ni kan också följa henne och jag slänger in en länk till hennes Tiktok här:
@myalgiskencefalomyelit
Jag kommer hålla ett öga på denna personen framöver. Detta för att det hon nu håller på med blir personligt för mig. Jag är nämligen en av de som faktiskt behöver Ozempic och som fått det utskrivet av läkare eftersom det är det enda som håller min diabetes kontrollerad. Men det räcker inte för mig att ta Ozempic, jag måste även ta Metformin varje dag. Utöver detta behöver jag också Atorvastatin för blodfetterna samt folsyra och järntabletter. Allt detta är helt enkelt bieffekt av diabetesen.
Det hjälper inte heller att ta sprutan en gång i veckan och sen tro att allt ska vara bra. Jag måste fortfarande tänka på vad jag sätter i mig när jag äter. Jag kan inte bara bli helt inaktiv för då hjälper den inte.
Att ta Ozempic är inte heller någon dans på rosor. När jag först började ta medicinen blev jag jättedålig. Jag kräktes näst intill dagligen och detta varade hela första månaden. Det var så illa att jag fick vara hemma från jobbet ganska ofta. Och det är inte så att illamåendet försvinner med tiden. Det kommer och går med jämna mellanrum och vissa dagar är det ganska illa. Idag är en sån dag då jag mår jätteilla t.ex.
Sen finns det då de som vill ta denna diabetesmedicin enbart för viktnedgång vilket gjort att det blivit en stor brist på medicinen och folk som jag, med diabetes, har inte fått tag på den. Jag var utan i nästan ett helt år(!) och resultatet blev att när jag väl började ta den igen blev jag så sjuk att jag blev akut inlagd på sjukhus. Det är alltså ingen dans på rosor att ta denna medicin. Det är många gånger inte trevligt alls, men det är ett måste för bl.a. mig för alternativet är ännu värre.
En annan sak som kan vara värt att lyfta i samband med denna nya tiggarkvinna är diagnosen ätstörning. Jag tror att majoriteten av folk tänker anorexia/bulimi när de hör ordet ätstörning. Med andra ord så tänker folk på sjukligt smala personer som inte äter. Men en ätstörning kan även vara tvärtom. Det kan vara att man äter för mycket. På engelska heter sjukdomen Binge Eating Disorder (BED) på svenska Hetsätningsstörning. Man kan läsa mer om denna sjukdom hos 1177.se
MEWarrior, eller Jessika som hon heter, berättar om sin konstanta hunger och att det är den som ställer till det för henne. Det kan mycket väl vara så. Det folk har föreslagit hittills har varit att hon ska ha kontakt med dietist, vilket hon säger att hon har. Jag vet inte om hon verkligen har det eller inte men det är inte så relevant i det jag försöker få fram heller. Det ja skulle vilja få fram är att hon kanske borde ta kontakt med en ätstörningsklinik där hon kan få hjälp av vårdpersonal som är specialicerade på just ätstörningsproblematik. För Jessika som bor i södra Skåne så tänker jag att denna borde ligga inom räckhåll för henne:
Vuxenpsykiatrimottagning ätstörning Malmö
Nu tror jag inte att hon kommer att testa men det är ett förslag i alla fall. Och om inte annat så finns det kanske nån läsare där ute som känner av denna problematik, eller känner någon de misstänker har en ätstörning som kan ha nytta av informationen.
Jag kommer som sagt fortsätta ha ögonen på denna kvinna och se vad som händer framöver.
Bra jobbat att dela med dej av MEwarrior.
Man kan inte ta genvägar till viktminskning. Man måste jobba med sig själv och lära sig äta rätt innan man påbörja läkemedlet.
Sen skriver hon själv att hon ALLTID går upp i vikt igen när hon gått ner
Vart finns bevisen att pengarna går till läkemedel? Hon ska testa en spruta. Resten då?
Som du skriver så tar hon inte emot råd av andra. Hon är den ende med sina problem, ingen lider som hon gör.
Hon har sagt att en me sjuk är sjukare än en döende cancerpatienter.
Jag har sagt att en läkare som jobbat med ME sjuka Cancerpatienter o Aidsssjuka sagt att ME sjuka mår lika dåligt som en aidssjuk gör två veckor innan den dör och att ME sjuka har lägre livskvalité än en med Cancer.
Vad En läkare påstår efter studier på Tre pat är inte någon fakta alls.
Det var mer än 3 patienter
Herregud hur kan det ens jämföras med svårt sjuka och döende. Finns inte ett FYSISKT fel bortsett från övervikt på fröken ME. Däremot borde psykiatri Sverige skämmas som låter fysiskt friska människor lägga sig ner med övertygelsen att de inte längre kan vara uppe . Jag kan garantera att alla som ligger i sängen under en längre tid för värk i hela kroppen och massa symptom. Borde finnas mycket bättre psykvård för de som går in i en vanföreställning som fröken ME gjort. Hoppas att hon vågar ta steget och ta hjälp av psyk. Små steg för att komma upp och ut i daglig sysselsättning. Tänk er själva att en dag tro att ni inte kan vara uppe för det är vad er hjärna säger. Men finns ett fåtal med riktig ME och de lider men de hänger inte på sociala medier .
Helt enig med dig! Det provocerar mig något extremt att en del ME-sjuka påstår att de lider mer än någon som är döende i cancer o.s.v. Hade själv diagnosen förut men tror inte på den längre. Diagnosen är nu borttagen på mig också. Har inte träffat en enda med ME som inte samtidigt har samsjuklighet med antingen fetma eller svår psykisk ohälsa.
Fy fan vad äckliga kommentarer och lögner du sprider
Exakt, de mår alltså sämre än döende cancersjuka eftersom de har lägre livskvalité.
Undersökningen är baserad på ME-patienters personliga utsagor om hur de mår. Detta kan därför inte klassas som vetenskapligt bevisat, snarare intressanta anekdoter. Man kan inte räkna dessa som objektiva bevis. Har själv haft ME/CFS som diagnos men valde att få diagnosen borttagen efter några år. Detta gick vården med på. Var alltså både lätt att få diagnosen men också att få den borttagen, tack och lov.
Får jag fråga varför du bryr dig så mycket om vad jag gör?
Ingen ska bry sig om vad du gör men du ska tydligen ha intresse i andras pengar. Varför lägger du dig i andras inkomster? De gör du i och med att du ” ber om att okända ska ge dig av sina pengar.
Det du ber om till är långt ifrån något viktigt
Det är upp till var och och viktigt är det
Vad någon än säger så har hon redan testat och det har inte fungerat för just hon är så särdeles speciell.
Hennes hunger har ingen annan upplevt, det var hon noga med att påpeka.
Hon blir så hungrig och får sådana blodsockerfall (4,3 tror jag det var) att hon blir jättesjuk.
Hon har en fanclub som hon omger sig med som ömkar henne men jag vet inte om de kommer att samla ihop 50’ till henne.
Målet är för övrigt fortfarande 50’ trots att hon nu fått recept på Rybelsus som tydligen kostar 1000 kr/mån.
Jag blir superfrustrerad på henne.
Alltid sjukast och alltid det största offret.
Under Försäkringskassans utredning för hennes sjukersättning så blev hon helt plötsligt mycket mycket sämre, men nu när den är avslutad och hon väntar på beslut så är hon ”pigg” igen.
Skandalöst.
Hon har ändrat målet till 12000 nu. Påtryckningarna blev väl lite för stora till slut 🙄
Men… blodsocker som ligger på 4,3 är fortfarande ett bra värde? Om hon tycker att det är ”blodsockerfall” vad ligger då hennes normalvärde på? Att hon är hungrig hela tiden kan ju bero på något annat också, ett symptom på någonting underliggande, det behöver inte ha med blodsockret att göra. Har hon självdiagnostiserat sig med diabetes?
Såna här människor är skrämmande.. Man får lite kult-feeling från dom :S
Hon har googlat och självdiagnosticerat sig men diabetes är dock inte en av diagnoserna hon kommit fram till
Precis, jag tänkte också att 4,3 är väl bra!
5,0 är idealvärdet. Min man kan ligga på 4,3 ibland om han hoppat över lunchen. Men han lever än 🤷🏽♀️
Usch så äckligt att man har mage att skriva om någon annan och ha åsikt om någon annan. Det tyder enbart om avundsjuka och osäkerhet. Skaffa er en hobby. Såhär gör inte vuxna människor!
Ja jag är verkligen avundsjuk på denna människa som försöker lura till sig medicin som andra behöver för problem som hon faktiskt inte ens har. För nej, KÄNSLAN av blodsockerfall är faktiskt inte ett dugg farligt, det är det faktiska värdet som är farligt och dessa värden har hon inte än. Men mer om detta kommer när jag publicerar dagens inlägg 😎
Hon tigger pengar till viktminskningsprutor när de enligt henne knappt har råd med mat på bordet. Hon vill inte själv anstränga sig utan vill att mediciner fixar allt. Är det vuxet att prioritera så? Hon uppmanar folk att gå och hänga sig när de ger henne tips. Hon idiotförklarar folk på löpande band, är det vuxet och på ngt sätt ok?
Ja starta en insamling så här till Jul kan ju vara smart ! Började m 50 000. Hade nog räckt till både det ena och det andra i såfall , mat på bordet ? Hmm vissa kanske måste snåla där men knappast alla 🙄
Vad är det man är avundsjuk på?
Måste då fråga dig när du säger vuxna människor, en vuxen människa försörjer väl sig själv och sitter inte och tigger av helt okända människor?
Trodde när man blev vuxen så ingår denna bit att har man inga pengar så kan man inte handla ! Eller är det har man inga pengar låter man andra betala ?
När man ” ber om stora summor som tex denna så säger det mer om personen än de som ifrågasätter detta vansinne .
Att börja på 50 000 är helt sjukt när man vet hur många idag som verkligen får kämpa för att klara sig .
En del svälter sig sjuk och så finns det de som äter sig sjuka 🙄
Varför sitter du och ljuger om mig?
Fy fan vad du sitter på ljuger. Vidriga människa. Att detta är tillåtet
Inte ett ord är ljug. Folk återberättar vad du sagt och vilken bild de får av dig.
Bra att du uppmärksammar detta! MEWarrior beter sig vidrigt mot folk som kommenterar i hennes lives, hon har bl a uppmanat två personer att ta livet av sig vid två olika tillfällen (senast häromdagen). Hon ljuger om att hon får blodtrycksfall om hon inte äter mycket och ofta (hon har själv visat upp ett normalt blodsocker men säger att det minsann är blodsockerfall hon får, trots att mätaren visar normala värden, hon ljuger om att hon inte kan röra sig, hon vill bara ligga i sin säng och äta hela dagarna och sen tycker hon att hennes följare ska ge henne pengar till viktminskningssprutor… som inte ens kommer att funka för henne om hon inte är villig att göra en livsstilsförändring. Om hon var så sjuk som hon påstår att hon är hade hon aldrig orkat hålla på med TikTok så mycket varenda dag. Jag tycker genuint synd om hennes man och hennes söner.
Fy fan vad vidriga ni är som sitter och ljuger om.mig på detta sättet. Vidriga människa
Men det är inte vidrigt av dig att inte bara en men flera gånger uppmana andra till suicid? Det är inte vidrigt av dig att förtala och hänga ut andra med ME för att de har ett annat förhållningssätt och säger emot vissa påståenden? Det är inte vidrigt av dig att sitta i nån annans live och domdera och säga till folk som kommenterar att hålla käften? Det är inte vidrigt av dig att tigga pengar till en långvarigt behandling utan att tänka ge nåt tillbaka om du hoppar för att det inte känns bra?
Detta och mera finns gott om bevis på.
Tillägg: långvarig behandling som inte ens blivit bekräftad än
Hon sa bl a att hon ville ha sprutorna för att stabilisera blodsockret och därmd minska blodsockerfall och hunger. Sa också att Metformin hade stabiliserad sockret men hon gick inte ner I vikt och därför slutade hon med Metforminet! Där har vi svaret – sprutor/tabletter ska göra hela jobbet och hon ska fortsätta äta ohämmat men ändå gå ner i vikt utan ansträngning. Hoppas innerligt hon lyckas gå ner för hennes vikt är livshotande och jag önskar ingen ngt ont .
Det är zDu som skriver nu att medecinen ska göra allt jobbet och jag ska äta ohämmat. Det är DU. Detta har jag aldrig sagt,så ännu en lögn på bloggen. Börjar bli väldigt många nu.
Men snälla människa. Du kan inte blanda ihop bloggens innehåll med kommentarerna som folk skriver. Det är ju två helt skilda saker och det trodde jag verkligen att du förstod för jag har aldrig uppfattat dig som korkad.
Mycket bra att du lyfter denna kvinna och hennes lilla grupp av ömkande påhejare. Det roliga är att för några veckor sedan så ”var inte fetman något problem!” Spelar ingen roll vad någon skrev så var det inget problem och hon mådde inte dåligt av det punkt. Men efter ha lagt på sig 2kg och övervägt SM (hon sa det i en live) så är nu hennes största problem, och ja hon är i väldigt dålig form och jag förstår att det är tungt och jobbigt och att det gör ont att röra sig när man ligger i en säng och gungar och drar i sig 19 bitar sushi, då blir det jobbigt att komma igång! Musklerna förtvinar ju! Klart att det blir jobbigt då! Nåja, vet inte vart jag ville komma med detta inlägg men jag gillar din blogg och det du lyfter!
Haha, precis detta med muskelförtvining har jag tagit upp i hennes live, men de med ME drabbas ALDRIG av detta enligt hennes ME läkare svarade hon då.
Har jag ALDRIG sagt.
Det sa du absolut till mig när jag påpekade risker med total inaktivitet och föreslog att du åtminstone kunde spänna och slappna av i sätes och lårmusklerna för att förebygga muskelförtvining. Detta var ett bra tag sedan, kan ha varit på ditt förra konto. Glömmer inte detta eftersom du dessutom sa att det kunde rent av vara farligt för dig och ge pem . Helt sanslösa påståenden.
Det borde man inte få PEM av så det har jag med all sannolikhet inte sagt. Ser att det står massor av saker som folk fått för sig och det är olyckligt.
Jo det har du absolut sagt, sluta ljug opålitliga människa.
Hon nekar friskt vid nåt tillfälle att hon skulle ha bett någon gå och h*nga sig också trots att det sades i live inför massa tittare. Så förnekelse är hennes grej.
Som ni överdriver,helt otroligt blir mörkrädd
Både du Warrior och WildWings (en annan ME sjuk Tiktok profil) har informerat i era inlägg att ME sjukas muskler inte förtvinar trots långvarigt sängliggade!
För en gångs skull stå för det ni säger!!!
Det är inte första gången du startar insamling och du smygtigger ofta i dina inlägg.
Så fort någon har påpekat din vikt har du ringt/mejlat din ”ME läkare” Birgitta (78år som jobbar idag som psykolog) eller professor Jonas B för att få deras bekräftelse ”övervikt påverkar inte ME”.
Från alla svar från Jonas B eller ME kliniker (som du har visat offentligt på din ”ME kanal”) har du noggrant suddat bort information vad du väger. Har dem fått ärlig information hur mycket du väger idag ? Du vägde väl 30-40 kg mindre när Birgitta gav dig diagnosen ME…
Kan inte tänka mig att ME-läkaren sagt så. Vet mycket väl vem som är ME-läkaren o hur hen uttalar sig.
Om du inte vet vart du vill med inlägget så vore det bäst att inte skriva ett. Tråkigt att ni som hoppar på mig inte är bättre pålästa om ME. Jag är ju faktiskt inte ensam om att vara sängliggande,det är 25%av alla ME sjuka och det är inget vi rår för.
Fruktansvärd otrevlig människa . Som hon gapar och skriker på hemtjänsten som är där .Hon hade en lång live om hemtjänsten hade bäddat hennes säng slarvigt och helt fel . Blir lite fundersam varför hennes sambo inte kan bädda sängen som han själv då sover i ? Soppåsen och tömma kattlådan verkar inte heller något som hennes sambo gör ?
De ggr jag sett henne så antigen ligger hon i sängen och äter sushi el steker dessa pannkakor .
Jag skrev en gång att jag har fibromyalgi ochså och delade med mig av lite tips som kan förbättra bla värken , fick mig en utskällning att allt det jag skrev ,det funkade inte för hon hade så mycket mer värk och problem än vad jag tydligen hade 🙄 sedan blockade hon mig såklart .
Hon har ju alla sjukdomar som finns tror jag och tycker det då är väldigt märkligt att hon inte är sjukskriven ?
Som jag själv med stora problem i leder och muskler , trötthet så har jag själv valt att just nu jobba deltid och sjukskriven på en viss procent.
Aldrig haft problem m försäkringskassan eller min Neurolog
Det verkar som för varje gång hon dyker upp på TT så har ännu en sjukdom kommit ….. kallas hypokondri .
Sedan ta dessa sprutor när hon har alla dessa sjukdomar känns ju inte så genomtänkt med tanke på som du skrev Amy alla biverkningar?
Ja biverkningarna är verkligen inte roliga kan jag säga. Många dagar är bra dagar och jag mår definitivt bättre än jag gjorde innan jag började ta dom. Men det kommer dippar när man verkligen mår skit och inte kan ta sig ur sängen ens.
Kan du inte ta dug ur sängen? Ok
Det var inte ozempic hon skulle ta utan wegovy, full dos kostar 4700 kr i månaden. Denna tas i full dos ca 2 år innan man går ner på underhållsdos resten av livet. Wegovy är ingen diabetes medicin utan semaglutid medicin som avser endast vid viktnedgång
Instämmer, jag har aldrig hört henne säga att det är Ozempic hon ska ha utan Wegovy som har indikation viktnedgång. Jag tar detta själv. Jättedyrt, men för mig värt det. Det hjälper mättnadskänslorna och jag blir mätt så mycket snabbare än innan så att jag inte överäter/hetsäter vilket jag tyvärr haft problem med hela livet. Jag har inte haft några biverkningar, men många får ju det.
Jag tycker att Saga och Veronica var onödigt hårda och otrevliga i sin live. Men jag håller med om att det är märkligt att tigga ihop pengar för medicinen och att hon borde lägga sin tid på annat än att livea på TikTok från sängen. Det måste vara frustrerande för hennes familj. Jag följer henne inte, men hon dyker upp i flödet med jämna mellanrum. Låter fruktansvärt om hon håller på och skäller på hemtjänstpersonalen.
Sitter inte och ljug,inte klädsamtJag skäller inte på hemtjänsten. Lögnerna florerar här ser jag
Vad jag gör mrd min egentid har ingen med att göra. Det som är frustrerande för min familj är bla denna bloggen o allt hat
Ja starta en insamling så här till Jul kan ju vara smart ! Började m 50 000. Hade nog räckt till både det ena och det andra i såfall , mat på bordet ? Hmm vissa kanske måste snåla där men knappast alla 🙄
Jag har inte pratat om Ozempic utan jag pratade om Wegovy inledes
Som sagt lögnerna florerar. Vadå till jul? Det var till medecin och det vet du.
Men det är ju trevligt ändå att se att du verkar ha blivit ganska mycket bättre och piggare de senaste dagarna. Rybelsus måste vara rena mirakelmedicinen
Om det drabbar din familj att du sitter på sociala medier så borde du stänga ner dem .
Att tigga pengar till dessa sprutor och till den stora summan som dessutom inte är livsviktig så får man räkna med folks reaktioner och även reaktioner där folk blir förbannad helt enkelt . Har ni det så tufft ekonomisk hemma så är det väl det sista du borde tänka att lägga denna enorma summa på dig själv och dessa sprutor .
Är man inte beredd att lägga om kosten helt så kommer dessa sprutor knappast hjälpa dig .
Det behövs alltid en förändring och hårt jobb att förändra sin livstil .
Missbruk som missbruk så finns det inget mirakel .
Jag kan hålla med helt klart Är också en som verkligen behöver ozempic Såg dystert ut i somras när jag fick åka flera mil för att hämta den Kollade alla Apotek runtomkring där jag bor Så det vart en hel del resande Vi med diabetes behöver den här medicinen Sen att den har verkligen vidriga biverkningar får man lära sig att leva med även om det är tufft ibland Så nej jag tycker hon ska försöka gå ner lite i vikt själv först och sen ev få hjälp med medicin Finns ju saxenda att tillgå
Jag har inte pratat om Ozempic utan jag pratade om Wegovy inledes
Nu är jag inte på hennes sida alls, men du får nog sätta dig in i lite vad hon säger. Hon ska inte ta Ozempic Utan hon ska ta Wegovy. Denna medicin är inte för diabetiker, jag tar den själv. Jag har också noga med att jag bekostar allting själv, och jag skulle aldrig be om pengar för att få hjälp att gå ner i vikt.
Hon pratar om Wegovy NU ja. Och oavsett, hon har tagit Metformin tidigare säger hon. Detta är en diabetesmedicin och hon har inte diabetes. Hon ska börja ta Rybelsus som i allra högsta grad är en diabetesmedicin och hon har inte diabetes. Dessutom finns det rätt mycket problem kring denna kvinnas framträdanden. Att hon slänger ur sig att hon tycker nån ska gå och hänga sig är ju definitivt ett problem. Att hon ändrar sig efter hand som hon får motstånd är ytterligare ett problem. Och som både Veronica och Saga påpekade igår så går inte hennes stories ihop. Hon säger en sak men uppvisar något helt annat. Och ytterligare en sak är att hon skapar en insamling till ett ändamål som inte ens fanns och dessutom med en målsumma som är långt över vad hon behöver.
Men fortsätt du försvara denna människa. Man väljer själv vart man står och jag står definitivt inte på denna kvinnans sida. Jag avskyr folk som försöker utnyttja andra personer och ta plats från de som verkligen behöver det. Lathet är ingen sjukdom! Lathet är inget handikapp!
Jag pratade om Wegovy från allra första början,så ännu en lögn.
Som sagt många medeciner används i andra syften än vad det var menade till från början. Metformin får vissa ME sjuka utskrivna för att glucoset lättare ska tränga in i musklerna och i mitt fall hoppades man även på viktnedgång.
Att ni inte får mina stories att gå ihop dvs förstår er inte på hur ME fungerar att den är otroligt flukturerande ibland från timme till timme och väldigt oförutsägbar är ju inte mitt oproblematiskt utan erat.
Håller helt med dig, jag är inte heller på hennes sida när det gäller att tigga. Tycker det är oerhört fel av ”Trollbloggen” att skriva att ”hon vill ha medicin som är till för diabetiker” för Wegovy är till för övervikt och inte diabetes. Jag går också på den och bekostar den själv. Så admin, gör om o rätt när det gäller vad som skrivs om det och kasta inte skit på Cathrines svar.
Fortfarande är ju det absolut största problemet att det hon säger aldrig går ihop och att hon startar en insamling på en stor summa pengar för en medicin hon inte ens vet om hon får utskriven 🤷🏽♀️
Jo det går ihop men vissa människor är inte kapabla att tänka
Att du inte förstår det jag brukar säga är ju inte mina problem,utan enbart dina.
Utöver detta så tar hon nu Rybelsus som ÄR en diabetesmedicin hon inte behöver. Och även denna tycker hon att folk ska betala. Hon har fått utskrivet för 2 månader, det blir = 2200:- och ändå har hon sin gofundme kvar även om den nu är sänkt till 12000:- vad ska hon med resterande 9800:- till kan man undra
Det finns inga 9800 kr sitter inte och ljug
Många medeciner används ofta i andra syften än de var ägnade till från början. Såvida jag behöver den eller inte ska ju inte du sitta och avgöra utan det gör min läkare
Ja och din läkare har ju klart och tydligt avgjort att du inte behövde viktminskningssprutor, men det hindrade inte dig från att starta insamlingen innan du ens visste om du skulle få godkänt eller avslag 🤦🏽♀️🤦🏽♀️🤦🏽♀️
Jag tigger inte
Jessica meddelade just på sin TikTok att hon har gjort en polisanmälan mot trollbloggen…..
Hon är inte den första som påstår sig ha gjort det. Jag har precis gjort ett inlägg angående det 😃
Misstänkte att fler har anmält 😅 Det kommer självklart inte att leda någonstans den här gången heller.
Den som egentligen borde polisanmälas är MEWarrior själv då hon nu återigen har uppmanat en människa att ta sitt liv. Hon är förmodligen inte medveten om att brottsrubriceringarna ”uppmaning till självmord” samt ”oaktsam uppmaning till självmord” finns. Om någon har skärmfilmat hennes live häromdagen när hon slängde ut sig en sådan uppmaning så önskar jag verkligen att ni gör en polisanmälan. Hon har gått över alla gränser nu. Hennes ”insamling” skulle eventuellt också kunna ses som bedrägeri.
Hm… Undrar om jag har inspelning på det… Jag tror inte det men jag ska kika i mina gömmor.
Hon skrattande åt mig när gör livsuppehållande behandling.
Är du inte död än.
Kan ju gissa vem jag kommer hemsöka
Det var den värsta lögnen på länge. Vet inte ens vem du är
Måste skriva igen. Jag kräks av denna lögnen
Du är bäst Amy 👏👏
Jag är själv överviktig och för att gå ner är det kaloriunderskott som gäller. Jag har ätit underskott sen september och gått ner 18 kg, det har och är fortfarande tufft. Att äta sötsaker triggar suget och det är A och O att låta bli och ta en frukt eller dricka vatten istället. Man måste lära sig om sitt beteende till mat och inte tro att mediciner bland annat är en genväg. När det gäller henne så förstår jag inte ens hur man har ork till den aktiviteten med social medier som hon har, om hon är så sjuk.
Wow! Men 18kg sen september är väldigt bra jobbat! Heja dig!
WOW!!👏 duktiga du! Kämpa på!!!
Håller med fullständigt-kalori in och ut.
Då får du läsa på om ME
Det vet vi att du definitivt har gjort (läst på om ME) och om det är något som inte passar in eller att du får nya symtom, så vips hittar du på nästa diagnos.
Har du varit hos doktor med alla dina symtom och sjukdomstillstånd?
Hittar på? Jag har ME på papper.Var det något mer du ville?
Hittar på? Jag har ME på papper.Var det något mer du ville?
Alla med ME trots samma sjukdom och grad klarar olika saker.
Vissa kan träna lite,promenera,gå på konserter osv men det kan inte jag
Ännu en tiggare alltså. Och bölar hos polisen. Tjena.
Jag är ingen tiggare. De ni glr här är brottsligt sade polisen. Så böla du istället.
HAHAHAHAHAHA.
Det är just det du är. Lycka till med livet. :DDDDDDDDDDD
Tack snälla för omtanken
Sluta tigga. Clown.
🤦🤦🤦🤦
Anmäl på gofundme
Har nyss hittat till din kanal. Tack att du belyser problemet med någon som är ME-sjuk! Jag har erfarenhet från båda sidor nämligen. Har tidigare både haft diagnosen själv och också stenhårt trott på alla andra drabbades berättelser. Tröttnade fort på hyckleriet, den extrema offermentaliteten och den ständiga tävlingen om vem som var mest sjuk och led mest. Kan säga hur mycket som helst i ämnet, men tänker jag börjar såhär.
Suck vilka lögner. Vet inte o. Jag ska skratta eller gråta.
Sluta tigga din korpulenta clown.