Ja inte helt överraskande så har Angelica gjort ett nytt konto på TikTok och nu tjatar hon på alla att de ska följa henne och tigger om att någon ska köpa följare till henne så hon kan gå live. Vid ett tillfälle i videon säger hon först att hon kan t.o.m. tänka sig att låna pengarna och betala tillbaka dom vid ett senare tillfälle. Men det nämner hon inte fler gånger utan hon återgår till att tigga rent ut sagt. Som en sista desperat utväg erbjuder hon sig att vara ens vän, inte bara på låtsas utan på riktigt. Alltså prata på messenger också istället för enbart på TikTok. Men fortfarande bara om man köper följare till henne så hon kan gå live.
Det finns två saker som är tragiska med hennes erbjudande:
1. Att hon anser att prata på messenger är vad som gör något till en riktig vänskap.
2. Att hon tror att hon verkligen kommer med ett lockande ”erbjudande”. Tillräckligt lockande för att man ska vilja indirekt köpa hennes vänskap.

Men jag skrev igår att jag skulle lägga ut två saker idag. En sak om Angelica och en sak om hennes pappa. Jag tänkte börja med hennes pappa.
Angelica säger ju att hon inte får tag på sin pappa för att han sitter inne. Jag tänker inte säga att hon ljuger för det finns en sista möjlighet som jag inte har kollat upp fullt ut men som inte känns så rimlig helt ärligt. Men jag kan säga vad jag faktiskt har kollat upp. Jag har kollat med tingsrätten och det finns ingen häktningsframställan på hennes pappa alls, han sitter alltså inte häktad.
Angelica började prata om detta den 22 mars, alltså för en vecka sedan. Om det nu var så att polisen kom och hämtade honom som ett gripande innebär det att efter 12 timmar måste åklagaren bestämma sig för om personen ska anhållas. Om personen anhålls har åklagaren ytterligare 72 timmar (3 dygn) på sig att hitta ytterligare bevis som eventuellt kan leda till att personen häktas. Efter 72 timmar måste alltså åklagaren fatta ett beslut om huruvida personen ska häktas eller släppas på fri fot. Om personen häktas skrivs en så kallad häktningsframställan där det står vad personen är misstänkt för och om personen ska ha några restriktioner och i så fall vilka restriktioner som gäller. Och en sådan häktningsframställan finns alltså inte på Angelicas pappa.

Ja, ni ser ju själva datumet så ni ser att det är nya uppgifter. Och Om man utgår från att de hämtade honom i torsdags skulle beslut om häktning kommit senast lunchtid i måndags.
För mig ger detta två möjliga ”sanningar” om hur det ligger till. Den första är att Angelica ljuger. Detta är ytterligare ett försök att spela på folks känslor och försöka vinna över dom på sin sida genom att använda en historia om sin far.
Eller:
Polisen hämtade hennes far för att han inte för egen maskin kan ta sig till den anstalt där han ska avtjäna fängelsestraffet på 1 månad som han dömdes till av hovrätten i mars 2021. Men denna sistnämnda teori känns väldigt långsökt då det verkar konstigt att det skulle dröja nästan 3 år innan han skulle inställa sig för att avtjäna ett så litet straff. Det verkar också konstigt om han ens skulle avtjäna straffet på plats på en anstalt när han är i det skicket han är. Det känns mer troligt att det skulle omvandlas till fotboja i så fall. Vi får väl helt enkelt se vad som framkommer.
Den andra saken jag hade är om Angelica själv. Jag har nämligen fått några skärmdumpar skickade till mig på ett samtal hon hade häromnatten med en av sina följare. Så som hon hela tiden nekar till att ta tabletter och att hon minsann inte får något utskrivet av vården så hon tar faktiskt ingenting alls som inte går att få receptfritt. Ja, vi som tittar är såklart inte alls så naiva och lättlurade som hon tror. Vi ser ju tydligt att hon ljuger med tanke på hur påverkad hon många gånger är. Och när desperationen slår till sänker hon garden rejält. Hon glömmer helt plötsligt bort att vara försiktig och väljer att fråga vem som helst som erbjuder sin hjälp om de kan ordna det hon behöver.



Dock är det ju inte så konstigt om Angelica pappas skulle få fängelse med en dom som han fick 2021 om man tänker på hans ålder och vad som hände med världen då typ covid etc och hur fullt fängelserna var då så kanske han fick ta sin dom senare lite lång sökt men något jag kom på tänka nu
Fast 2021 var pandemin på väg att vara över. Sen är det biten med att sitta på anstalt överhuvudtaget som låter konstig för mig. En månads fängelse. Jag vet inte hur vanligt det är att man faktiskt sitter av det på anstalt.
Det är väldigt, väldigt fullbelagt på Sveriges fängelser nuförtiden, så inte helt ovanligt att man kan få vänta en längre tid med att avtjäna ett straff. Och nej är inte vanligt att sitta en månad kanske, dessutom så sitter man ju bara 20 dagar av dom 30 och ytterligare avräkning för dagar i arrest/häktet. Men för att få ha fotboja så lär man ha sysselsättning på ett icke vinstdrivande ställe på vardagarna och är många som ibland inte hittar en sådan sysselsättning eller som faktiskt av någon annan anledning inte orkar med en sådan sysselsättning och därför hellre kliver in på en lägsäkerhetsanstalt som basicly är som en fritidsgård och hellre sitter av dom få veckorna.
Ingen aning om hennes pappa har lust att gratis jobba på exempelvis ta till vara eller dylikt. Han kanske hellre väljer 3 veckor på anstalt där han kan ligga i sängen och spela ps2 om han känner fört.
Men vad vet jag. Dock tror jag han sitter hemma i sin lägenhet och att angelica vet det mycket väl men hon spelar på känslor för att vinna sympatier.
Btw, du har säkert redan koll på det jag skrev om fängelse/fotboja etc. Men ifall du inte skulle ha det får du infon. 🌺
Det är inte ovanligt så fullbelagda som fängelserna är nu att man kan få vänta över 2 år för att sitta av sitt straff.
För att ha boja så lär man ha sysselsättning på ett ice vinstdrivande företag etc så som typ ta till vara eller liknande och många som hellre sitter av 2/3delar av ett så kort straff istället på en lågsäkerhetsanstalt där man kan både ringa, spela tvspel och punda om man vill för är så jäkla kass koll överlag.
Dömdes han 2021 skulle han kunna sitta av straffet nu. Men enda anledningen att polisen skulle hämtat honom är ju om han skitit i datumet han ska ställa in sig på anstalten.
Jag tror ärligt hennes pappa är hemma men hon vill ha sympatier av folk. Hon ljuger ju om allt jämt!
Jag tror faktiskt också det. Att han är hemma alltså
Fast fotboja kan du få om du har fått max 6 månaders fängelse. Förmodligen oftast för att kunna fortsätta arbeta eller studera men jag kan tänka mig att någon i hans fysiska skick också skulle kunna bli beviljad fotboja.
https://www.domstol.se/amnen/brott-och-straff/straff-och-pafoljder/fangelse/
Man kan vara anhållen 4 dygn faktiskt, men det är om man är helt redlös på alkohol eller substanser och det inte går att hålla förhör med personen, då kan dom plusa på ett dygn. Dock inte vidare värst vanligt att just det sker men vart med om det genom en vän från tiden jag missbrukade.
Haha jag orkar inte.. råkade ramla in på hennes nya konto och hörde hennes skönsång. Kunde inte låta bli att lämna en kommentar om hennes sångförmåga! Blir väl blockad snart i guesss… men fyfaen vad satans falskt den människan sjunger! Och att hon inte hör det själv. 🤷♀️🤦♀️
Ja precis, men kraven under tiden som man har fotboja OM man inte redan har ett arbete eller studerar är att du åtminstone måste göra någon form av sysselsättning. Man får inte bara sitta hemma i bostaden hela straffet. Tror du måste ha åtminstone 5h sysselsättning mån-fre och förutom det lär man hålla sig hemma. Skillnad om man har ett arbete eller studier som sagt. Hennes farsa går väl på bidrag i guess? Kännt några genom åren som gått på bidrag och pga lathet har dom hellre tagit ett kort fängelsestraff än att behöva ha sysselsättning några timmar om dagen.
Jag förklarar som ett arsel har jag märkt. Det jag vela komma fram till är att han kanske hellre sitter 3v på anstalt än behöva ”arbeta” några timmar om dagen. Tänker om pappsen är lika bekväm som dottern.
Om han själv får välja så väljer han säkert anstalten ja. Då slipper han ju dessutom slava för Angelica. Frågan är om han fått möjlighet att välja eftersom han tycks ha ett ganska stort omsorgsbehov… Tål att funderas på. Eller egentligen inte för som du skrev innan så tror även jag att han faktiskt är hemma och detta är bara ytterligare ett av Angelicas trick.
Hoppas du har tid att kolla upp detta par jojoninja och hennes pojkvän . Det behövs spridas ännu mer hur de lurar människor på pengar . Senast lurade de en kille m olika funktionsnedsättningar på 1300 kr och när det var slut kontaktade de honom igen . Mamman blev tvungen att ta bort sonens tik tok konto . Dessa två är av en helt annan ” kaliber än alla de andra tragiska tiggarna på tik tok . De har en under lång tid både missbruk och bedräger bakom sig och pojkvännen suttit misstänkt för mord på ett ex till honom . Nu har hon senaste tiden spått människor och det är mer än ett skämt . Hånat handikappade och sitter i var och varannan live stenhög ! Polisen varit där ofta och även påtalat att de håller på med bedrägerier. Han ” slår henne efter hon givit honom tecken i liven, han åker ut ( tvättstugan) hon tigger swish för det är så synd om henne . Förmodar du har sett och hört dem men det behövs spridas ännu mer om dessa två .
Såg Alec härom dagen hon verkar köra sina tävlingar , har inte sett hon tigga ? Där fick ju hennes beteende uppmärksamhet på bloggen och garanterat en anledning att hon valde att dra sig tillbaka .. i alla fall m dessa gråt live tiggeri .
Det är vansinnigt långa väntetider på rättegångar och tiden till man ska inställa sig på anstalten . November-21 blev min son och hans kompis rånad I hemmet , de tog jackor, mobiler, pengar , smycken och klockor. Nu den 18 april ska jag in och vittna eftersom det var jag som ringde polisen . Dessa 5 personer är kända bla genom. det stora narkotika målet där de åkte fast efter att ha blivit tagen vid Norska gränsen från Jämtland m droger för 2 milj . Dessa 5 är nu åtalad för grovt rån , Vapen brott ( kniv , pistol ) grov misshandel , hot . Förstår det tagit lång tid för FUP är på drygt 2000 sidor . Men 2,5 år innebär ju att vittnen ( bla jag) glömt bort vissa saker . Efter detta rån så har ju Dessa varit ute i det fria och fortsatt med sin lönande ” affärs verksamhet ”
Men till saken så borde ju pappan hamna på en klass 3 öppen anstalt med tanke på vad han är dömd för, och dessa brukar inte ha samma kö tid och hans brott lär ju knappast ha krävt någon större förundersökning. Bättre skicka gubben på ett behandlingshem kan man tycka och detta brukar ju vara alternativ 1 …
Gissar han har ett beroende och missbruk.